چیرگی سایه ترس بر بازار سهام/ متقارن شدن دامنه نوسان ناجی بورس می‌شود؟

26 اردیبهشت 1400 - 21:00:1 خبر های روزانه بورس

چیرگی سایه ترس بر بازار سهام/ متقارن شدن دامنه نوسان ناجی بورس می‌شود؟

چیرگی سایه ترس بر بازار سهام/ متقارن شدن دامنه نوسان ناجی بورس می‌شود؟

اقتصادآنلاین – هانا پاکمند؛ با بررسی دقیق‌‌تر معاملات در هفته گذشته‌، در اولین روز هفته بازار همچنان در سیر نزولی خود باقی ماند و با زیان همراه شد اما از دومین روز بازار با شوک مثبتی روبه‌رو شد و در مدار صعودی قرار گرفت.

پس از انتشار خبر عقب‌نشینی سازمان بورس اوراق بهادار از بحران دامنه نوسان نامتقارن، بازار با شوک مثبتی مواجه شد و تا پایان هفته در مدار صعودی خود پابرجا ماند. در بررسی دقیق‌تر در روز دوشنبه شاهد رشد ۰.۵درصدی شاخص کل و به ترتیب در روزهای بعدی شاخص کل ۱.۹ و ۰.۴درصد رشد کرد. همچنین ارزش معاملات در روزهای مذکور افزایش قابل توجهی داشت و بیش از ۱۰۰درصد جهش پیدا کرد.

پس می‌توان گفت علی‌رغم اینکه دستورالعمل جدید از روز شنبه اجرا شد، سبزپوشی بازار در روزهای پیش از آن نشان از اقبال سهامداران به این تغییر دارد. همچنین با توجه به موج جدید تقاضایی که در پایان هفته شاهد آن بودیم طبق گفته کارشناسان، در هفته کنونی بازار به آرامی به تعادل نسبی می‌رسد و در مدار صعودی باقی می‌ماند.  

در مقابل، حمید میرمعینی در مصاحبه‌ای نظر دیگری داشت و گفت: «بازار بعد از خبر حذف دامنه نوسان نامتقارن از شنبه در دو روز سبزپوشی خود را حفظ کرد اما این روند به معنای بازگشت شاخص و متعادل شدن بازار نیست. بازار برای متعادل شدن نیازمند محرک‌هایی است؛ محرک‌هایی که بتواند گره مشکلات را باز کند اما هیچ محرکی برای رسیدن به این امر وجود ندارد. مهم‌ترین محرکی که بورس را از لاک دفاعی به سمت تقاضا پیش می‌برد کاهش تحریم‌ها و برداشته شدن محدودیت‌های بین‌المللی است.»

در بررسی معاملات روز شنبه شاهد باقی ماندن شاخص کل در مدار صعودی بودیم اما شاخص هم‌وزن همچنان به عقب نشینی خود ادامه داد و صف‌های فروش نسبتا سنگینی در بازار شکل گرفت. همچنین ارزش معاملات در این روز به بیش از ۱۰۰میلیارد تومان رسید. اما در دومین روز هفته ورق برگشت و شاخص کل مجددا سرخپوش شد و شاخص هم‌وزن نیز بیش از یک درصد کاهش پیدا کرد.

سرخپوشی مجدد بازار زنگ خطری برای سهامداران شد تا سهامداران حقوقی ۲۲۵میلیارد تومان از نقدینگی خود را از بازار خارج کنند و مجددا موج ناامیدی میان فعالان رواج یافت.

بی شک روزهای معاملاتی طی شده از ۲۵ بهمن ۹۹ تا ۲۲ اردیبهشت که سایه دامنه نوسان نامتقارن بر سر بازار سهام بود روزهای سختی برای سهامداران بوده است. در این مدت نبود تقاضا در بازار، سهامداران را در صفوف فروش گرفتار کرده بود و فعالان  به دلیل افزایش ریسک نقدشوندگی تمایلی به حضور در بازار نداشتند.

اما به نظر می‌آید فضای روشن‌تری  نسبت به ماه‌های قبل پیش روی بازار سرمایه و فعالان وجود دارد. با این حال با توجه به نااطمینانی سهامداران به بازار و سیاست‌های اتخاذ شده همچنان نمی‌توان از بهبود شرایط بازار و بازگشت تقاضا به آن صحبت کرد.

 

لینک منبع خبر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

سبد خرید من

جمع کل : ریال

جهت مشاهده ی تحلیل هر نماد ، نماد مورد نظر را جستجو نمایید.