امکان تحلیل کمی عملکرد مغز با دستگاه تصویربرداری نوری محققان در کشور فراهم شد

29 آذر 1399 - 14:00:0اخبار و تحلیل های ویژه بورس

امکان تحلیل کمی عملکرد مغز با دستگاه تصویربرداری نوری محققان در کشور فراهم شد

امکان تحلیل کمی عملکرد مغز با دستگاه تصویربرداری نوری محققان در کشور فراهم شد

تیمی تحقیقاتی در دانشگاه فردوسی مشهد موفق به طراحی و ساخت سیستم ثبت تصویربرداری نوری از مغز شدند که می‌تواند امکان تجزیه و تحلیل کمّی عملکردهای مختلف مغزی را برای محققان این حوزه فراهم کند.

به گزارش ایسنا، جواد صفایی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری طرح با بیان اینکه سیستم ثبت تصویربرداری fNIRS برای مانیتورینگ فعالیت همودینامیک مغز تولید شده است، گفت: در این پروژه توانستیم سیستم بسیار حساس، دقیق و قابل اتکا برای تصویربرداری نوری از مغز به روش fNIRS را بر پایه تجربیات توسعه آن مشابه در اروپا طراحی کنیم.

وی ادامه داد: سیستم تصویربرداری طیف نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک، یک فناوری تصویربرداری نوری است که می تواند پاسخ‌­های همودینامیک مرتبط با فعالیت عصبی در مغز یا بافت عضلات را اندازه­ گیری کند. این سیستم را می­‌توان به آسانی و به صورت همزمان با دیگر سیستم‌ها مانند EEG، ECG، سیستم ردیابی چشم، تنفس، فشار خون و دیگر فعالیت‌ها مورد استفاده قرار داد تا بتوان ارزیابی جامع‌تری از فعالیت مغز انسان به دست آورد.

صفایی افزود: از طریق طراحی و ساخت این سیستم می‌توان امکان تجزیه و تحلیل کمّی عملکردهای مختلف مغزی از قبیل حافظه کاری، تصمیم­ گیری، طرح ریزی، توجه، حل مسئله و غیره در حین انجام تکالیف شناختی را برای محققان فراهم کرد.

مجری طرح با بیان اینکه انعطاف پذیری فراهم شده توسط این تکنولوژی برای طراحی مطالعاتی در محیط واقعی زندگی افراد، یکی از نقاط قوت قابل توجه آن است، گفت: این روش، میزان جذب نور در طیف مادون قرمز نزدیک (700 تا 900 نانومتر) توسط هموگلوبین اکسیژنه و دی ­اکسیژنه موجود در خون را اندازه‌گیری کرده و مشابه با تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI)، اطلاعات مهمی در مورد فعالیت کارکرد مغز فراهم می­ کند.

وی ادامه داد: در این روش، پرتو نور به سطح پوست تابانده می­‌شود و با توجه به ضرایب جذب و پراکنش بافت، بخشی از فوتون‌­های نور تابیده شده جذب و بخشی نیز پخش می‌شوند و با اندازه­ گیری تغییرات در مشخصه‌­های امواج نوری بازگشتی از بافت مورد نظر، می‌­توان تغییرات غلظت کروموفورها در بافت مغز یا عضله و در نتیجه رفتار همودینامیک آن را ارزیابی کرد.

این محقق با بیان اینکه فناوری fNIRS موج پیوسته، تغییرات نسبی در غلظت اکسی هموگلوبین، دی اکسی هموگلوبین و مجموع آنها را برای نمایش پیوسته و آنلاین دینامیک مغز اندازه ­گیری می­‌کند، یادآور شد:  fNIRS و  fMRI به تغییرات فیزیولوژیکی مشابهی حساس هستند و در نتیجه می‌­توان داده‌­های ثبت شده توسط این دو فناوری را با هم مقایسه کرد.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، صفایی اظهار کرد: fNIRS قادر به اندازه ­گیری تغییرات غلظت هر دو هموگلوبین اکسیژنه و دی ­اکسیژنه است، در حالی که  fMRI تنها حساس به تغییرات هموگلوبین دی ­اکسیژنه است. 

انتهای پیام

لینک منبع خبر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

سبد خرید من

جمع کل : ریال

جهت مشاهده ی تحلیل هر نماد ، نماد مورد نظر را جستجو نمایید.