تحلیل جامع شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین

10 آذر 1399 - 12:17:0اخبار و تحلیل های ویژه بورس

تحلیل جامع شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین

تحلیل جامع شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین

به گزارش اقتصادآنلاین؛ به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و نام شرکت به سرمایه‌گذاری صدر تامین (سهامی عام) تغییر یافت. این شرکت در سال ۱۳۸۸ در فهرست بازار دوم بورس عرضه اولیه شد. سرمایه‌گذاری صدر تامین با افزایش سرمایه ۵۵ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی که داشته، به سرمایه ۱۰۰/۳ میلیارد تومانی رسیده است. بیشترین وزن پرتفوی شرکت، سبد بورسی آن است که مهم‌ترین اجزای آن نمادهای فملی، فولاد و ومعادن است. بیشترین قسمت پورتفوی غیربورسی نیز مربوط به زغال‌سنگ پرورده طبس و فولاد اکسین خوزستان است.

پرتفوی بورسی شرکت صدر تامین

تصویر زیر مهم‌ترین اجزای پرتفوی بورسی شرکت و وزن آن‌ها را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات و مس شهید باهنر اجزای این پورتفوی بورسی هستند. در ادامه توضیحات مختصری از هر کدام می‌آید.

تاصیکو

جهت مشاهده تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی بازار سهام به وبسایت باشگاه مشتریان کارگزاری مبین‌سرمایه مراجعه فرمایید.

ملی صنایع مس ایران

از جمله وظایف شرکت ملی مس ایران، استخراج و بهره‌برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول است. شرکت طرح‌های توسعه فراوانی برای سال‌های آتی دارد؛ برای مثال با توجه به طرح توسعه‌ای شرکت برای سال‌های ۱۴۰۰ ، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به ترتیب ۳۰۵۶۰۳، ۳۶۰۱۱۱و ۳۷۶۱۶۱ تن تولید کاتد؛ ۲۵۰۰۰، ۳۰۰۰۰و۳۵۰۰۰ مفتول پیش‌بینی می‌شود.

عمده محصولات صادراتی شرکت کاتد مس، کنسانتره مس، کنسانتره فلزات گرانبها و اکسید مولیبدن بوده و فروش داخلی شامل کاتد مس، مفتول مسی و کنسانتره فلزات گرانبها است، که عمدتاً از طریق بورس کالا عرضه می‌شوند. کنسانتره، کاتد و مفتول در مجموع بیش از ۹۰ درصد از درآمد شرکت را تشکیل داده و محصولات اصلی شرکت هستند؛ که میزان و نرخ فروششان تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روند سودآوری شرکت خواهد داشت.

نرخ فروش مس طی ماه‌های اخیر پس از اینکه به علت گسترش کرونا تا ۴۶۰۰ دلار هم افت کرد، حالا با خوش‌بینی‌های موجود در فعالان بازار به عبور از این بحران به قیمت ۷۳۰۰ دلار رسیده و برای سال‌های آتی قیمت‌های بالای ۷۵۰۰ دلار پیش‌بینی می‌شود. از فرصت‌های شرکت ملی مس ایران می‌توان به طرح‌های توسعه فراوان، افزایش تقاضای محصولات مسی و افزایش نرخ جهانی مس اشاره کرد. البته باید در کنار فرصت‌های موجود به کاهش ذخیره معدن‌ها، ریسک نوسانات نرخ ارز، افزایش استهلاک ناشی از طرح‌های توسعه و تحریم‌ها دقت شود.

فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان تولیدکننده و صادرکننده انواع ورق فولادی (ورق سرد، گرم و پوشش‌دار) است. نکته قابل توجهی که در مورد این شرکت وجود دارد، داشتن زنجیره کامل است! شرکت به واسطه زیرمجموعه‌ها زنجیره نسبتا کاملی دارد، که توانسته بعضی از هزینه‌ها از جمله مواد مستقیم را کاهش داده و پتانسیل مناسبی برای شرکت ایجاد کند. نرخ فروش محصولات شرکت می‌تواند مؤثر از عوامل متفاوتی باشد، که نرخ جهانی فولاد و نرخ ارز را می‌توان جزء مؤثرترین عوامل دانست. برای پیش‌بینی سودآوری و اطمینان از سرمایه‌گذاری در شرکت مورد نظر، باید به عواملی از جمله نرخ ارز، نرخ جهانی فولاد، طرح‌های توسعه‌ای شرکت و سایر عوامل دقت شود.

توسعه معادن و فلزات

توسعه معادن و فلزات بیشتر شامل شرکت‌های تولیدکننده گندله و کنسانتره و بعد فلزات اساسی است. شرکت‌های اصلی تشکیل‌دهنده پورتفوی بورسی آن، کگل، کچاد، کنور و کگهر هستند که به واسطه طرح پیشنهادی جدید، سوددهی مناسب‌تری برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود. (البته به واسطه افزایش نرخ دلار و فولاد، نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته‌اند)

پرتفوی غیر بورسی شرکت صدر تامین

تاصیکو

تاصیکو

زغال‌سنگ پرورده طبس

اجرای عملیات فاز یک تجهیز معدن زغال‌سنگ پروده توسط کنسرسیوم ایریتک-ایراسکو که نهایتا این فاز با ظرفیت تولید سالانه ۱/۵ میلیون تن زغال سنگ خام و ۰۰۰/۷۵۰ تن کنسانتره به روش جبهه کار طولانی در پروده یک از سال ۱۳۸۶ توسط شرکت زغال‌سنگ پروده طبس مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همزمان با اجرای طرح مذکور بزرگترین کارخانه زغالشویی ایران نیز در جوار معدن با مساحت ۵،۶۲۰ متر مربع و با ظرفیت ۳۰۰ تن بر ساعت احداث و همگام با آغاز استخراج زیرزمین، فرآوری زغال‌سنگ خام با دو روش محیط سنگین و فلوتاسیون ستونی در این کارخانه عملیاتی شد. شایان ذکر است که فاز دوم بهره برداری مکانیزه از ذخایر ناحیه پروده در قالب طرح تکمیل اکتشافات و تجهیز معدن زغال سنگ پروده ۴ طبس جهت تولید ۰۰۰/۷۵۰ تن زغال سنگ خام و۰۰۰/۴۵۰ تن کنسانتره در دست پیگیری است. در سند چشم‌انداز توسعه کشور، صنعت فولاد به عنوان تامین کننده نیاز اولیه کلیه صنایع کشور و لازمه هر نوع فعالیت عمرانی محسوب شده است. با توجه به اینکه سنگ آهن در فرایند کوره بلند و در مجاورت کک زغال‌سنگ تبدیل به آهن می‌گردد، بنابراین اهمیت جایگاه زغال سنگ به عنوان ماده اولیه موردنیاز صنعت مادر کشور به خوبی مشهود است. شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با هدف بهره‌برداری از ذخایر زغال‌سنگ ایران در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید تا به عنوان اولین بهره‌بردار مکانیزه زغال‌سنگ کشور فعالیت خود را آغاز کند.

تاصیکو

برای اطلاع از اخبار بورس و مطالعه نکات تحلیلی به صفحه اینستاگرام کارگزاری مبین‌سرمایه و کانال تلگرام مبین تحلیل مراجعه کنید.

فولاد اکسین خوزستان

شرکت فولاد اکسین خوزستان در سال ۱۳۸۸ تولید انبوه خود را آغاز کرد و در حال حاضر محصولات خاص در زمینه ابعاد ورق عریض تولید می‌کند. ظرفیت اسمی تولید ورق در شرکت فولاد اکسین خوزستان سالیانه ۰۰۰/۰۵۰/۱ تن است، که حدود ۰۰۰/۱۰۰/۲ تن از این محصولات قابلیت انجام عملیات حرارتی را دارا است. مواد اولیه مصرفی در این شرکت تختال فولادی (اسلب) است، که از کارخانجات فولادسازی با ریخته‌گری مداوم تامین می‌شود.

محصول تولیدی و نهایی شرکت فولاد اکسین خوزستان انواع ورق‌های فولادی با مقاومت بالا جهت مصارف گوناگون مانند لوله‌های انتقال نفت و گاز با قطر بالا، مخازن تحت فشار و ذخیره مایعات نفت، گاز پتروشیمی، دیگ‌های بخار صنعتی و نیروگاه‌های، صنایع کشتی‌سازی و ورق‌های فولادی سازه‌های خاص ساختمانی با خواص مکانیکی متنوع است.

خالص دارایی‌های شرکت (NAV)

مازاد ارزش پرتفوی بورسی شرکت ۵۸۹/۰۵۶/۴۰۳ میلیون ریال و مازاد ارزش پرتفوی غیر بورسی ۰۰۰/۸۵۰/۷۶ بوده و حقوق صاحب سهام طبق آخرین گزارش فصلی اعلام شده ۳۵۵/۲۹۳/۳۴ است؛ در نتیجه NAV هر سهم با سرمایه ۰۰۰/۰۰۰/۳۱ میلیون ریال در حدود ۵۸۷/۱۶ بوده و P/NAV هر سهم در حدود ۶۰ درصد است.

بررسی میان‌مدت نمودار سهم

تاصیکو

تصویر فوق مربوط به نماد تاصیکو در تایم‌فریم روزانه است. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید یک حرکت فرسایشی نزولی در جریان است، که توانسته در آخرین حرکت با به نمایش گذاشتن قدرت خریداران، خود را به یک مقاومت داینامیک برساند. انتظار می‌رود با توجه به گارد صعودی سهم در زیر مقاومت مشخص شده، سهم اهداف مذکور در نمودار را در میان‌مدت لمس می‌کند. برای ورود به سهم باید قیمت به نقطه ورود برسد و در صورت داشتن سهم حد ضرر جدید را برای خروج از معامله در نظر گرفته شود.

لینک منبع خبر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

سبد خرید من

جمع کل : ریال

جهت مشاهده ی تحلیل هر نماد ، نماد مورد نظر را جستجو نمایید.