نتایج استفاده از معاملات الگوریتمی برای سهامداران / پاسخ به اثر منفی بر بورس

2 مهر 1399 - 15:30:1 خبر های روزانه بورس

نتایج استفاده از معاملات الگوریتمی برای سهامداران / پاسخ به اثر منفی بر بورس

نتایج استفاده از معاملات الگوریتمی برای سهامداران / پاسخ به اثر منفی بر بورس

نتایج استفاده از معاملات الگوریتمی برای سهامداران / پاسخ به اثر منفی بر بورس

مدیرعامل اولین و بزرگترین شرکت معاملات الگوریتمی مطرح کرد:

مدیرعامل شرکت الگوریتمی تحلیلگر امید با اشاره به نتایج بکارگیری معاملات الگوریتمی برای سهامداران خرد درباره نظرات برخی فعالان مبنی بر اثر منفی این رویه بر بورس توضیحاتی داد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امید موسوی موسس و مدیرعامل شرکت الگوریتمی تحلیلگر امید اظهار داشت: شرکت دانش بنیان تحلیلگر امید به عنوان اولین و بزرگترین شرکت معاملات الگوریتمی بازار سرمایه، بر خود واجب می‌داند تا با ارایه اطلاعات دقیق و شفاف جهت تنویر افکار عمومی و اطمینان خاطر سهامداران مبنی بر اراده حمایت جدی از بورس از سوی اشخاص حقوقی فعال در بازار سرمایه، موجبات رفع ابهامات احتمالی که به هر ترتیبی موجب ایجاد فضای منفی و نگرانی سهامداران می شود را فراهم کند.


مشتریان تحلیلگر امید از طریق صندوق‌های تحت مدیریت یا از محل سهام خزانه یا سهامدار عمده طی دوره زمانی مذکور نسبت به بازارگردانی و حمایت شرکت‌های مختلف بورسی و فرابورسی در اندازه‌های مختلف به‌ لحاظ ارزش بازار اقدام کرده است. ارزش بازار مجموع این سهام فقط در یکی از صندوق‌ های بازارگردانی مرتبط با هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بالغ بر ۶۲۰ هزار میلیارد تومان است که بیش از ده درصد از ارزش بازار بورس است. مدیران این هلدینگ، با ذکاوت تمام همواره به هر شکلی در این مدت فقط و فقط رویکرد حمایتی داشته‌اند و از انواع ابزارها و الگوریتم‌های این مجموعه برای حمایت بهتر بازار بهره برده‌اند.


رویکرد شرکت تحلیلگر امید به عنوان پیشرو در فناوری معاملات الگوریتمی بازار سرمایه همواره حمایت از بازار و تعمیق آن بوده و در راستای فرهنگ‌سازی استفاده از فناوری معاملات الگوریتمی قدم برداشته است. مثالی از این اقدامات می‌تواند جلسات متعدد با مدیران سازمان و شرکت‌های بورس و فرابورس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها در این مدت باشد که در دوران اصلاح بازار بصورت همه جانبه و با حداکثر توان از تمامی الگوریتم‌ها در جهت افزایش نقدشوندگی و حمایت از بازار استفاده کرده‌اند.


گواه این ادعا این است که در بازارهای منفی اخیر که درجه نقدشوندگی به شدت افت کرده بود، الگوریتم‌های حمایتی بازارگردان‌ها فعال بوده و حجم خرید آنها بیشتر از فروش بوده است. برای مثال ۱۸ شهریور که اکثر نمادها در صف فروش بودند و حجم معاملات کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان بود، الگوریتم‌های معاملاتی بیش از ۲ درصد معاملات را به عهده داشتند. نماد “پارس” با استفاده از بازارگردانی الگوریتمی بر خلاف روند منفی بازار، حجم معاملات را افزایش داده و قابلیت نقدشوندگی را در مقایسه با دیگر نمادها حفظ کرده است.در بورس نزدیک به ۵۰۰ شرکت مجوز بازارگردانی بر روی سهام را دارند و مقالات متعددی از جمله مقاله وکتارمن در سال ۲۰۰۷ به سادگی اثبات می‌کنند که بازارگردانی الگوریتمی از ایجاد شوک‌ها و تنش‌های هیجانی در بازار جلوگیری می‌کند. در تمامی بازار‌های برتر بورس دنیا حداقل یک بازارگردان الگوریتمی روی هر سهم فعال است.


عجیب است که برخی از فعالان بازار سرمایه، الگوریتم را باعث منفی شدن بازار می‌دانند!!! خوشبختانه شرکت‌های بورس و فرابورس بازارگردانی را از هفته پیش برای تمامی سهام بازار سرمایه الزامی کردند و این قدم بزرگی برای کنترل هیجان‌های مثبت و منفی بازار است.


ایجاد بازاری منصفانه و پیوسته مهم‌ترین وظیفه یک الگوریتم معاملاتی در عملیات بازارگردانی است که در این زمینه این شرکت ادعا می‌کند الگوریتم‌های منحصر بفردی  را در اختیار دارد. این الگوریتم‌ها این امکان را به ناشر یا سهامدار عمده می‌دهد که با منابع محدود، اثر چندین برابری در نقدشوندگی سهام و کنترل هیجانات داشته باشد. برای مثال در یکی از سهم‌ها با منابع ۵ میلیارد تومانی در یک ماه گذشته این الگوریتم بیش از ۳۰ میلیارد تومان خرید داشته است.


برخی از نتایج بکارگیری معاملات الگوریتمی برای سهامداران خرد به شرح ذیل است:


– هزینه کمتر معاملاتی برای سرمایه‌گذاران


– بهبود فرآیند‌های کشف قیمت و قیمت‌گذاری


– افزایش حجم معاملاتی و نقدشوندگی


– نوسان پذیری کمتر


– افزایش عمق بازار


– روند منطقی حرکت سهم و عدم دستکاری در قیمت به سادگی


– حداقل شدن تاخیر در اجرای سفارشات


تحلیلگر امید، اولین شرکتی است که در بازار سرمایه ایران مجوز بازارگردانی الگوریتمی را از سازمان بورس برای صندوق‌ها و نهادهای مختلف مالی اخذ کرده است. در نتیجه تمام سفارشاتی که از طریق الگوریتم‌های امید به هسته معاملات ارسال می‌شود از جانب سازمان بورس، رصد و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی، تذکر داده می‌شود. ممکن است بعضی افراد بصورت غیرقانونی و بدون مجوز از الگوریتم‌ها استفاده کنند که ممکن است ریسک‌هایی را برای بازار سرمایه ایجاد کنند.


با توجه به نقش پررنگی که این گونه معاملات در نقدشوندگی و روان بودن بازار ایفا می‌کنند، انتظار می‌رود تحلیلگران و اساتید بازار سرمایه در راستای فرهنگ‌سازی و آگاهی بیشتر مردم بیش از پیش قدم بردارند. این شرکت بصورت جدی آماده است که ابزارها و الگوریتم‌ها را در اختیار صندوق‌ها، نهادهای مالی و ناشران جهت بازارگردانی هوشمند سهام قرار دهد و قطعا افزایش نقدشوندگی و کاهش هیجان سهام را پس از راه‌اندازی تضمین می‌کند.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام

لینک منبع خبر

این نوشته نتایج استفاده از معاملات الگوریتمی برای سهامداران / پاسخ به اثر منفی بر بورس برای اولین بار ظاهر می شود در تی اس ای خبر.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

سبد خرید من

جمع کل : ریال

جهت مشاهده ی تحلیل هر نماد ، نماد مورد نظر را جستجو نمایید.