رشد پرشتاب قیمت سکه و دلار / بورس در دومین ماه پیاپی افت کرد

2 مهر 1399 - 09:37:2اخبار و تحلیل های ویژه بورس

رشد پرشتاب قیمت سکه و دلار / بورس در دومین ماه پیاپی افت کرد

رشد پرشتاب قیمت سکه و دلار / بورس در دومین ماه پیاپی افت کرد

رشد پرشتاب قیمت سکه و دلار / بورس در دومین ماه پیاپی افت کرد

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی عملکرد بازارها در شهریور ماه نشان می‌دهد بورس در دومین ماه پیاپی دچار افت شده اما در مقابل بر سرعت رشد بازار طلا و ارز افزوده شده به طوری که سکه در صدر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفته است.

سکه

براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز قیمت سکه در شهریور ماه حدود ۲۲ درصد رشد کرده است.

هر عدد سکه طرح جدید در ماه آخر تابستان دو میلیون و ۳۶۰ هزار تومان گران شده است که بیشترین میزان افزایش قیمت نسبت به دیگر بازارهای مالی است.

در حالی که خریداران در در پایان مرداد ماه برای خرید یک سکه امامی ۱۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان هزینه می‌کردند، در پایان شهریور ماه با رشد ۲۱٫۹ درصدی باید مبلغ ۱۳ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان را به‌ازای هر سکه بپردازند.

دلار

پس از سکه بیشترین رشد قیمت با ۱۸٫۶ درصد در بازار ارز رخ داده است.

طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، دلار ۴۲۰۰ تومان در طی یک ماه گران شده و از نرخ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان به نرخ ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

قیمت دلار در شهریور ماه تا سطح ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان نیز پیش رفت.

طلا

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در این ماه رشد قیمت ۱۷۳ هزار تومانی را تجربه کرده است که از بازدهی ۱۶٫۴ درصدی در این بازار حکایت دارد.

قیمت طلا در پایان مرداد یک میلیون و ۵۲ هزار تومان بود که با رشد قیمت در شهریور ماه به نرخ یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان رسیده و بالاترین نرخ ثبت شده معامله طلا نیز یک میلیون و ۲۴۸ هزار تومان مربوط به روز ۳۰ شهریور است.

بورس

روند نزولی بورس که از ۱۹ مرداد آغاز شده در شهریور ماه نیز ادامه یافت و شاخص کل ۱۶۲ هزار واحد افت را تجربه کرد.

داده‌های اقتباس شده از سازمان بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد که شاخص کل بازار سرمایه ۹٫۲ درصد افت کرده، این بازار در مرداد ماه نیز افت ۸٫۲ درصدی را متحمل شد.

شاخص کل که در پایان مرداد ماه روی سطح یک میلیون و ۷۵۷ هزار واحدی ایستاد در طول آخرین ماه تابستان دو کانال افت کرد در پایان معاملات روز ۳۱ شهریور ماه با قرار گرفتن روی سطح یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

بازدهی بازارها در شهریور ماه سال ۹۹، منبع آماری در مسکن و کالاهای بادوام مرکز آمار ایران است.

مسکن

آنطور که مرکز آمار ایران گزارش داده، تورم مسکن کل کشور در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه ۲٫۷ درصد رشد کرده، همچنین تورم نقطه‌ای و سالانه به ترتیب ۲۹٫۶ درصد و ۲۴٫۱ درصد برآورد شده است.

در خصوص مناطق روستایی و شهری نیز ساکنین روستاها افزایش قیمت بیشتری را نسبت به ساکنین شهرها تجربه می‌کنند، در حالی که روستانشینان در شهریور ماه امسال نسبت به ماه قبل تورم ۳٫۲ درصدی را متحمل شده‌اند اما شهری‌ها این تورم را با نرخ ۲٫۶ درصدی تجربه کرده‌اند.

کالاهای بادوام

همچنین در آماری که مرکز آمار ایران از تغییر قیمت کالاهای مصرفی در شهریور ماه منتشر کرده، تورم ماهانه کالاهای بادوام که شامل حمل‌ونقل و لوازم خانگی می‌شود ۱۱٫۶ درصد برآورد شده است، یعنی خانوراهای ایرانی این قبیل کالاها را در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه ۱۱٫۶ درصد گران‌تر خریداری کرده‌اند.

همچنین این گروه از کالاهای مصرفی تورم نقطه‌ای ۹۲٫۲ درصدی و تورم ۱۲ ماهه ۴۵٫۶ درصدی را متحمل شده‌اند.

لینک منبع خبر

این نوشته رشد پرشتاب قیمت سکه و دلار / بورس در دومین ماه پیاپی افت کرد برای اولین بار ظاهر می شود در تی اس ای خبر.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

سبد خرید من

جمع کل : ریال

جهت مشاهده ی تحلیل هر نماد ، نماد مورد نظر را جستجو نمایید.