توقف فروش ارز سهمیه‌ای در صرافی‌ها – بورس امروز

21 شهریور 1399 - 03:00:2اخبار و تحلیل های ویژه بورس

توقف فروش ارز سهمیه‌ای در صرافی‌ها – بورس امروز

توقف فروش ارز سهمیه‌ای در صرافی‌ها – بورس امروز

توقف فروش ارز سهمیه‌ای در صرافی‌ها – بورس امروز

شناسه خبر : ۵۹۸۱۸ | تاریخ انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ – ۰:۲۶ |

صف‌های طولانی و البته جنجال برانگیز خرید ارز سهمیه‌ای از صرافی‌های بانکی، واکنش بانک مرکزی را به همراه داشت و موجب توقف فروش ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه‌ای به هر فرد شد.

به گزارش بورس امروز، بانک مرکزی با افزایش قیمت دلار در بازار، از ظهر روز سه‌شنبه به صرافی‌های بانکی دستور داد که دیگر مانند قبل نسبت به فروش ۲۲۰۰ دلار به هر فرد اقدام نکنند.

در توضیحات ابلاغی به صرافی‌های بانکی آمده است که «به استناد تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فروش اسکناس از محل دیگر کد (۲۴) تا اطلاع ثانوی از سیستم سنا حذف شد و بدین ترتیب فروش ۲۰۰۰ یورو و یا معادل آن به دیگر اسعار به هر دارنده کارت ملی در سال منتفی شده است.

دلالان و سفته‌بازان در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند با ایجاد صف‌های خرید کاذب، قیمت‌ ارز را همچنان بالا نگاه دارند، اما با توجه به عرضه سنگین ارز توسط بازارساز و تامین نیاز واقعی بازار، بسیاری از دلالان در اینکه تا چه میزان می‌توانند به افزایش قیمت ارز و فروش در قیمت‌های بالاتر امیدوار باشند، دچار نگرانی و تردید شده‌اند.

بانک مرکزی هم در تازه‌ترین اطلاعیه خود از تأمین تقاضای بازار ارز خبر داده و گزارش داده است: «بانک مرکزی متناسب با شرایط و روند امروز بازار نسبت به تأمین تقاضاهای واقعی ارز به صورت اسکناس و حواله اقدام کرده و سیاست این بانک حفظ ثبات بازار ارز براساس عوامل بنیادین است».

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز شامگاه سه‌شنبه (۱۸ شهریورماه) با انتشار یادداشتی در اینستاگرام با بیان اینکه ارز به‌عنوان یک متغیر کلان اقتصادی، بی تاثیراز دیگر بازارها نیست و آثار سرریزی در بین بازارها یک اصل اقتصادی است، گفت: بانک مرکزی با حضور پرقدرت در بازار پول و ارز، همه تلاش خود را برای تعادل بازار به‌کار خواهد بست.