۳ تصمیم بورس برای حمایت از بازار سرمایه – بورس امروز

21 شهریور 1399 - 03:00:2 خبر های روزانه بورس

۳ تصمیم بورس برای حمایت از بازار سرمایه – بورس امروز

۳ تصمیم بورس برای حمایت از بازار سرمایه – بورس امروز

۳ تصمیم بورس برای حمایت از بازار سرمایه – بورس امروز

شناسه خبر : ۵۹۸۶۱ | تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۵۲ |

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران از سه اقدام مهم برای حمایت بازار سرمایه در هفته آینده خبر داد.

به گزارش بورس امروز، علی صحرایی در حاشیه مراسم عرضه اولیه در بورس تهران گفت: بازار سرمایه تحت تاثیر متغیر‌های اقتصادی و غیر اقتصادی قرار می‌گیرد و افرادی که وارد بازار سرمایه می‌شوند باید نگاه بلندمدت به بازار سرمایه داشته باشند.

وی افزود: براساس محاسباتی که سهامداران انجام دادند برخی سهامداران انتظار رشد مداوم سهام دارند، اما برخی دیگر از سهامداران با ذخیره سود خود از بازار خارج شدند.

مدیرعامل بورس تهران گفت: برخی سهامداران تازه وارد برخلاف توصیه‌های پیشن ما، در اوج قیمت اقدام به خرید سهام کردند و الان متضرر شدند، بار‌ها توصیه کردیم که بازار بورس بازاری تخصصی است و افرادی که دانش کافی ندارند از طریق فضای مجازی وارد بازار نشوند و اقدام به خرید سهم نکنند و به افراد تازه وارد نیز توصیه کردیم که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند.

صحرایی افزود: بار‌ها به مردم اعلام کردیم که با پس‌انداز وارد بازار سرمایه شوند افرادی که به توصیه ما گوش دادند سود کردند و افرادی که تحت تاثیر کانال‌ها و فضای مجازی قرار گرفتند ضرر کردند.

وی درباره اقدام‎های بورس درباره حمایت‌های بازار گفت: در ریزش‌های اخیر بازار، حقوقی‌ها وارد بازار شدند اقدام‌های خوبی انجام دادند و امروز که حجم معاملات حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود حدود ۸۰ درصد سهام بازار را حقوقی‌ها خریداری کردند.

مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: در هفته آینده حمایت‌های خوبی از بازار سهام صورت می‌گیرد یکی از اقدام‌های، انتشار سهام خزانه است به‌طوری‌که هیئت مدیره شرکت‌ها با توجه به منابع خود و دامنه قیمتی سهام، اقدام به خرید سهام می‌کنند و زمانی که سهام با رشد روبه رو شد سهام را عرضه می‌کند.

صحرایی گفت: روش دوم استفاده از اختیار فروش تبعی یا بیمه کردن سهام است که به نوعی برای اشخاص حقیقی استفاده خواهد شد بدین گونه است که سهامدار خرد مبلغی را پرداخت و سهام خود را بیمه می‌کند و سهام به میزان سپرده بانکی بازده خواهد داشت و اگر هم قیمت سهام رشد کرد سهامدار اختیار فروش دارد این ابزاری دوگانه است و هم مزایای سهام را دارد و هم اینکه سود تضمین شده را برای سرمایه گذار رقم می‌زند.

وی افزود: روش سوم افزایش نقدشوندگی بازار به واسطه حضور بازارگردان‌های بزرگ است؛ بازار گردان‌ها به‌طور معمول از صندوق‌های بازارگردان و یا سهامداران عمده هستند.

مدیرعامل بورس تهران گفت: این سه روش هیجان‌های بدون پشتوانه و عوامل اقتصادی را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه مردم باید با عوامل بنیادی اقدام به انتخاب سهم کنند، افزود: با توجه به اینکه از سال ۹۴ بر اساس حکمی در قانون صندوق توسعه ملی باید سالانه یک درصد از ورودی خود را به عنوان سپرده در صندوق تثبیت بازار در بورس قرار دهد این امکان فراهم شد و در بازار نقش تثبیت کننده‌ای داشته باشد.